obrazok
obr obr obr obr

Príbeh so šťastným koncom?

Evičku priviedla do našej pedagogicko – psychologickej poradne jej mama na odporúčanie lekára. Evička, piatačka, je výborná žiačka, i keď v škole dosť často vynechávala zo zdravotných dôvodov. Bola i párkrát hospitalizovaná, ale organický pôvod jej zdravotných ťažkostí sa nenašiel a záver lekárov znel - zdravotné ťažkosti sú z dôvodu neriešeného stresu.

Pri pátraní po príčinách Evička sama priznávala, že najväčšie problémy zažívala v škole, a to z dôvodu šikanovania zo strany spolužiakov.

V triede bola outsiderom, ani jedna spolužiačka/spolužiak sa neopovážil s ňou rozprávať pred ostatnými. V lavici sedela vždy sama, každý tvrdo odmietol s ňou sedieť. Nadávali jej do „chudákov“, že nemá najmodernejšie veci, vysmievali sa z jej výzoru /samozrejme, Evička je normálne, pekné dievča/. Dokonca, keď sa v triede niečo zničilo, napr. rozbila sa stolička, bez mihnutia oka to zvalili na ňu.

Mala trochu aj smolu, lebo raz, keď zistila, že jej vysypávajú peračník do smetného koša, rozkričala sa a začala aj ona hádzať obsah peračníkov šikanujúcich do koša. A vtedy vošla do triedy triedna učiteľka. Samozrejme, poniektorí začali kričať, že Eve „šibe“ a nikto sa jej nezastal.

Pri Evičke sa potvrdilo, že aj premiant triedy, žiak, ktorý je považovaný pedagógmi za múdreho a slušného, môže šikanu viesť a pedagógov zavádzať.

Na opätovné a dôrazné naliehanie matky, triedna učiteľka, ktorá si dovtedy len vypočula sťažnosti, ale nekonala, oslovila vedenie školy. Tí prípad vyšetrili, pozvali rodičov aktérov a dohodli sa na spoločnom postupe. Navrhli opatrenia, ktoré sa podarilo v praxi dodržať: napr. to, že aktéri sa nesmú k dievčaťu ani priblížiť, že porušenie príkazu povedie k ich vylúčeniu zo školy. Evička všetky útoky zo strany spolužiakov mala hlásiť vedeniu školy.

Naša asistencia, okrem ponúknutia pomoci škole a vedenia matky, spočívala najmä v pomoci Evičke. Začali sme spoločne hľadať je silné vlastnosti, v čom je jedinečná, ako a kde by mohla nájsť spoločnú reč so spolužiačkami a spolužiakmi. Zároveň sme nacvičovali aj možné reakcie a odpovede na prípadné ponižujúce a urážajúce útoky zo strany spolužiakov. Evička sa zároveň učila zvládať stres a relaxovať.

Výrazný obrat v triede nastal, keď ju jeden z aktérov slovne hrubo napadol, i napriek podmienke, ktorú mal a celá trieda sa jej zastala a spolužiaka dôrazne odsúdila. Momentálne je Evička v triede spokojná, v lavici sedí so spolužiačkou, má v triede viacero kamarátok a v poradni ešte občas preberáme problémy, ktoré jej každodenný život prinesie.

Autorka: V.P. PPP pre predškolské zariadenia a ZŠ Košice

Vytlačiť stránku | Odporúčiť známemu | Počítadlo návštev: 1505916
(c) 2007. Všetky práva vyhradené. Webdizajn : RED FLOWER s.r.o.